چیزهايي كه به ما که معتاد جنسی هستیم كمك مي‌كند

عده‌‌ای از ما که هم‌اکنون در جلسات معتادان جنسی گمنام درحال بهبودی هستیم، با گونه‌های مختلف از یک مشکل مشترک به اینجا كشيده شده‌ایم. بعضی از ما درست نمونۀ بارزی از یک معتاد جنسی برای جامعه بوده‌ایم و بعضی از ما خیر. بعضی از ما به خریدوفروشِ روابط جنسی در خیابان‌ها روی آورده بودیم و بعضی دیگر این‌کارها را مخفیانه در میخانه‌ها و محل‌های عمومی انجام می‌دادیم. بعضی از ما خودمان را در روابط نامشروعِ دردناک و نابودکننده یافتیم و بعضی دیگر دست‌خوش برقراری روابط ناسالم با شخص یا گروهی از اشخاص شدیم. بسیاری از ما وسوسه را در خودمان پنهان می‌کردیم و به خودارضاییِ اجباری، عکس‌ها، اندام‌پرستی، چشم‌چرانی و بدن‌نمایی متوسل می‌شدیم. بعضی از ما دیگران را قربانی می‌کردیم، بسياري از ما به خانواده، دوستان و همكارانمان خسارت زديم. اکثر ما فکر می‌کردیم تنها کسانی هستیم که نمی‌توانیم جلوی کارهایمان (هر کاری که بود) را بگیریم و این‌کارها را برخلاف اراده خود انجام می‌دادیم.

معتاد جنسی کیست؟

پیشنهاد می‌کنیم که تازه‌واردان به انجمن معتادان جنسی گمنام، شهوت‌رانی‌های پیشین خود را با همسر یا عضوی از خانواده که از آن خبر ندارد، درمیان نگذارند تا اینکه مدتی پاکی جنسی کسب کنند و با اعضای جلسه و راهنمایشان صحبت کنند و تفکر لازم را انجام دهند. معمولاً وقتی‌که به برنامه می‌آییم، می‌خواهیم هیجاناتمان را با نزدیک‌ترین کسانمان درمیان بگذاریم و همه‌ چیز را به آن‌ها بگوییم. اين‌چنين برملا كردن رازها امکان صدمه‌ زدن به خانواده و یا دوستانمان را دارد و باید محدود به جلسات باشد؛ تا زمانی‌که راهکار عاقلانه به ما نشان داده شود. البته اگر احتمال این وجود دارد که ما با کارهایمان دیگران را در معرض خطر قرار بدهیم، باید فوراً قدم‌ها را کار کنیم تا اشتباهاتمان را درست کنیم. یکی از مواردی که می‌تواند به سختی صدمه بزند، اعتراف زودهنگام به همسر یا اعضای خانواده درمورد زیر پا گذاشتن اعتماد و قیدوبندهای مقدس خانوادگی است. این نوع اعتراف، ناخواسته برای خالی‌کردن بار گناه، نشان‌دادن بزرگواری یا نشان‌دادن قدرت اراده، از ما سر می‌زند. توصیه می‌شود در این‌گونه موارد احتیاط شود.

جبران‌ خسارت‌ كردن از خانواده باید از يك پاکی جنسی كه براساس تغيير رفتار و طرز فكرِ روزانه اتفاق مي‌افتد آغاز شود. سپس وقتی در بهبودی به‌اندازۀ کافی رشد کردیم، آنگاه می‌توانیم مستقیماً جبران خسارت را شروع کنیم. در اینجا کمک‌گرفتن از راهنما و گروه امری ضروري است. اگر واقعاً می‌خواهیم امور را درست کنیم، همیشه راهی وجود دارد.

[1]. معتاد جنسی دربارۀ خوب و بدها و ارزش‌ها و هنجارهای اجتماعی بی‌تفاوت شده است و خود را از تمام آن‌ها جدا کرده است. (براساس پاسخ دفتر مرکزی بین‌المللی معتادان جنسی گمنام به کمیته ترجمه ایران.)

پس برای معتاد جنسی، هرنوع ارتباط جنسی چه با خود و چه با هرکس دیگری غیر از همسرش، به‌طور پیش‌رونده‌ای معتاد‌کننده و ویرانگر است. ما همچنین می‌بینیم که شهوت یک نیروی محرک در پشت فعالیت‌های ما بوده است و پاکی واقعی شامل پیروزی مستمر درمقابل شهوت است. این نتیجه‌ یعنی غلبه بر شهوت، زمانی به‌دست می‌آید که ما به اجبار، تجربه و بهبودی خود را از طریق امتحانات سخت به‌دست آورده باشیم و ما هیچ انتخاب دیگری به‌جز این راه نداریم. ولی ما می‌فهمیم که پذیرفتن این واقعیت‌ها کلید خوشحالی، شادی و آزادی است که ما هیچ‌گاه آن را نمی‌شناختیم.

مشکل یا بی‌اختیاری جنسی

این برنامه باید کسانی را که مشکل یا بی‌اختیاری جنسی را پذیرفته‌اند اما به‌دنبال راه‌حلی هستند تا صرفاً آن را کنترل کنند و از آن لذت ببرند، ناامید کند؛ مانند معتاد الکلی که می‌خواهد کار خود را کنترل کند و درعین‌حال از نوشیدن الکل لذت ببرد. تا وقتی‌که به نقطه یأس نرسیدیم، تا زمانی‌که واقعاً ‌خواستیم متوقف شویم اما نتوانستیم، خود را دراختیار این برنامۀ بهبودی قرار ندادیم. معتادان جنسی گمنام برای کسانی است که می‌دانند هیچ انتخاب دیگری به‌جز متوقف‌شدن ندارند و آگاهی درونی‌شان باید این را به آن‌ها گفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.