• در واقع خوش بینی از ویژگی‌هایی است که به فرد نسبت داده میشود که مهم ترین نقش را در سلامت روان و سبک زندگی افراد ایفا میکند. فردی که خوش بین است معمولاً در دشوار ترین شرایط هم می‌توانند یک کور سوی امیدی پیدا کند و برای شروعی بهتر تلاش کنند. این روحیه منجر به این میشود که در طول زندگی خود کمتر تحت فشار و تنش قرار بگیرند و بتوانند بدون محدودیت و موانعی تصمیم بگیرند. روش‌های متفاوتی وجود دارد که با بکار گیری آن‌ها بتوان خوش بینی را در زندگیمان افزایش دهیم. اگر تمایل دارید که درباره خوش بینی، تأثیرات و راه‌های افزایش آن اطلاعات بیشتری داشته باشید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

  شما میتوانید به صورت رایگان در جلسات انجمن اعتیاد جنسی شرکت کنید و در مسیر بهبودی و پاکی جنسی قدم بردارید.

  آنچه در این مقاله به مطالعه خواهیم پرداخت

  ۱. خوش بینی و تأثیرات آن
  ۲. برخوردار شدن از سلامت عمومی بالاتر
  ۳. از تاثیرات خوش بینی در زندگی، داشتن عملکرد بالاتر
  ۴. افزایش مقاومت و سرسختی
  ۵. از تاثیرات خوش‌بینی در زندگی، سلامت هیجانی بیشتر
  ۶. افزایش طول عمر
  ۷. از تاثیرات خوش‌بینی در زندگی، کاهش استرس
  ۸. راه‌های افزایش خوش بینی

  خوش بینی و تأثیرات آن

  سال‌هاست که محققان علوم رفتاری در زمینه جهان بینی با نگرش خوش بینانه و بدبینانه تحقیقاتی کرده‌اند. نتیجه این تحقیقات نشان داد که خوش بینی می‌تواند تأثیرات مثبتی در زندگی بگذارد که ما در ادامه مهم ترین آنها را بازگو خواهیم کرد.

  برخوردار شدن از سلامت عمومی بالاتر

  جالبه بدانید که افراد خوش‌بین به وضوح کمتر در معرض آسیب های جسمانی قرار میگیرند پس از سلامت بالاتری برخوردار میشوند. به عنوان مثال افراد بدبین ۵۰% بیشتر از افراد خوش‌بین دچار بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری های عفونی و مرگ میر میشوند.

  از تاثیرات خوش بینی در زندگی، داشتن عملکرد بالاتر

  یک روانشناس که نامش سلیگمن بود شروع به ارزیابی اعضای تیم‌های ورزشی کرد. او پس از تحلیل اطلاعات به نتایجی رسید که نشان میداد تیم بازیکنان خوش‌بین تر هم‌افزایی بیشتری دارند و این خوش‌بینی روی عملکرد آنها نیز تاثیر مثبت نهاده است.

  افزایش مقاومت و سرسختی

  وقتی جالب‌تر میشود که بدانیم انسان هایی که بدبین هستند زودتر تسلیم اتفاقات ناگوار میشوند و برعکس انسان‌های خوش‌بین مقاومت بیشتری نشان میدهند. پس این امر باعث پشتکار و تلاش بیشتر و در نتیجه موفقیت‌های بزرگ در افراد خوش‌بین میشود‌. پس خوش‌بینی باعث دوام بیشتر افراد در شرایط سخت و همچنین حفظ عملکرد میشود.

  از تاثیرات خوش‌بینی در زندگی، سلامت هیجانی بیشتر

  خوش‌بینی به مقدار زیادی میتواند بر روی سلامت روان و هیجانات مثبت مردم تاثیر بگذارد که تحقیقات انجام شده در این زمینه صحبت آن را تایید میکند. به عنوان مثال مطالعه‌ای که روی بیمارانی که مبتلا به افسردگی هستند انجام شد نشان داد که درمان شناختی رفتاری تاثیرات بلندمدت‌تری نسبت به داروها دارد. پس میزان بدبینی آنها را بوسیله روش درمان شناختی رفتاری میتوانند کاهش دهند.

  افزایش طول عمر

  همچنین مطالعاتی راجب طول عمر انجام شد که نشان میداد انسان‌هایی که رفتاری خوش‌بینانه دارند طول عمر بیشتری هم دارند. مثلا تحقیقات روی بیماران سرطانی انجام شد که آن دسته از افرادی که خوش‌بینانه با بیماری مقابله میکنند در درمان خود با نتایج بهتری مواجه شدند.

  از تاثیرات خوش‌بینی در زندگی، کاهش استرس

  استرس کمتر از نتایج افراد خوش‌بین است چرا که اینگونه افراد به توانایی های خود اطمینان خاطر دادند و مطمئن هستند که در آینده نزدیک اتفاقات خوشایندی برای آنها اتفاق خواهد افتاد. انها به مشکلات بصورت یک اتفاق جزئی نگاه میکنند و اتفاقات مثبت را گواهی اتفاقات بعدی میدانند که کمتر تحت تاثیر استرس قرار گیرند.

  راه‌های افزایش خوش بینی

  بر این اساسی که راجب نگرش و تاثیرات مثبت خوش خوش‌بینی گفته شد برای بسیاری از شما این سوال پیش می‌آید که با چه روشی میتوان میزان و درصد خوش‌بینی را تقویت کرد پس در ادامه به چند راهکار در همین زمینه اشاره خواهیم کرد.

  ۱. رر مورد رویدادهای مثبت آینده تصویرسازی ذهنی داشته باشید
  ۲. همواره به یاد داشته باشید که فردا روز دیگری است
  ۳. گفت‌وگوهای درونی خود را بهبود ببخشید
  ۴. روی نقاط مثبت خود تمرکز کنید

  آنچه از این مقاله بخاطر سپردیم

  متوجه شدیم که خوش‌بینی به واسطه افزایش سطح سلامت روانی رضایت از زندگی را در پی خواهد داشت. همچنين خوش بيني رابطه مستقیمی با رضايتمان از زندگي دارد. به گفته ديگر خوش بيني با تاثير بر نوع احساسات و هيجان‌های فردی، نگرش‌های مثبت و در نتيجه رضايت از زندگي را در پي خواهد داشت.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
  ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم