• آدرس جلسات ایران:  آقایان  ۶۰ ۲۰۰ ۶۰ ۰۹۹۰ -  بانوان   ۱۳ ۲۰۰ ۲۳ ۰۹۹۰

چرا شهوت‌کردن را متوقف كنيم؟

 

بسیاری از ما به این علت که در اثر افکار و رفتارهای تخریب‌گر جنسی خود مایوس شده بودیم به انجمن معتادان جنسی گمنام (SA - اس ای) آمدیم. در اتاق جلسات SA، ما با تعجب دریافتیم شهوت (Lust) آن نیروی پشت رفتارهای آسیب‌زننده جنسی ما بود. شهوت جنسی یک فکر یا احساس غیرعادی است که ما را به طرف استفاده از خودمان، دیگران، و یا چیزهای دیگر برای هدف‌های تخریب‌کننده خودمحورانه می‌کشاند. ناخوشی روحی ایجادشده به علت شهوت، بجای آن چیزی که یک نیروی بالاتر یا خدایی که می‌فهمیم در حال ارائه به ماست، در آن لحظه خواهان برانگیختگی جنسی برای ما است. بعد از آمدن به SA ما توانستیم ببینیم واقعا شهوت هر چیزی بجز آن چه که در هر لحظه به ما ارائه می‌شود را می‌خواهد.

ابتدا باور این موضوع دشوار بود. از هنگامی که ما شروع به پذیرفتن این واقعیت کردیم، از این‌که چطور می‌توانیم بدون شهوت زندگی کنیم، شگفت‌زده شدیم. این برای ما روشن شده بود که می‌بایست شهوت را رها کنیم، اما هنوز در تردید بودیم که زندگی بدون شهوت ممکن باشد.

در SA ما افرادی را دیدیم که روشی برای توقف رفتارهای جنسی تخریب‌گرشان یافته بودند.  این موضوع هم غیرقابل باور بود. اما، بواسطه صداقت آن‌ها و نوری که از چهره‌شان برمی‌خیزید، دانستیم این موضوع حقیقت دارد. آن‌ها پاسخی را که ما ناامیدانه به دنبالش بودیم را داشتند.

 

چرا من نمی‌توانم شهوت کنم، حتی کمی؟

در ابتدای روزهای این بیماری، ما تصور می‌کردیم شهوت دوست ماست. ما برای چند منظور از آن استفاده می‌كرديم: تفریح و سرگرمی، تسکین درد، و يا فرار از مواجه‌شدن با مشكلات. در يك نقطه از این مسیر، متوجه شدیم شهوت به يك مشكل بزرگتری از مشکلاتی که سعی در فرار از آن‌ها داشتیم، تبديل شده است. دارو برای‌مان تبدیل به یک زهر شده بود. «راه‌حل» مان به یک مشکل تبدیل شده بود. ما کنترل خود را از دست داده بودیم.

شهوت‌کردن، برای ما، مانند راندن یک غلتک در سرازیری است. وقتی شروع شد، نگهداری آن تقریباً غیرممکن است. بنابراین شهوت باید در همان جایی که شروع‌شده است، در هنگام اولین بار نوشیدن (شراب شهوت)، متوقف گردد. بنابراین، نجات پیداکردن از زیر نفوذ شهوت، به این نیاز دارد که ما از قرار گرفتن در نخستین مکان اجتناب کنیم. این به معنای رهاکردن یک هیجان و انجام ریسک است. اما ما چطور می‌توانیم خودمان را به قبل از آن چیزهایی که چندین سال اجازه داده‌ایم زندگی‌مان را در اختیار داشته باشند، بازگردانیم؟ اکنون چگونه می‌توانیم موفق شویم، در حالی که هزار بار پیش از این در مورد آن شکست خورده‌ایم؟

اعتیاد ما به شهوت مشابه مشکل الکلی‌ها (معتادان به الکل) با الکل است. همانطور که یک الکلی نمی‌تواند نوشیدن کمی شراب را تحمل کند، ما معتادان جنسی هم نمی‌توانیم حتی کمی از شراب شهوت بنوشیم. نتیجه شهوت، همیشه شهوت بیشتر است، و ما در انتها با آن مست می‌شویم. پس از مست شدن، اینطور استلال می‌کنیم که مقاومت در برابر رفتار اجباری جنسی غیرممکن است. و حتی بدتر، شهوت عمیق‌تر و عمیق‌تر ما را در رفتارهایی که به خود قول داده‌ایم دیگر هرگز انجام نمی‌دهیم، قرار می‌دهد. احساس شرم و ناراحتی حاصل از این رفتارها ما را محتاج به شهوت بیشتر و بیشتری برای پوشاندن آن‌ها می‌کند. واقعا یک مقدار شهوت‌کردن برای معتادان جنسی مثل ما کارگر نیست.

 

من چطور می‌توانم شهوت‌کردن را متوقف کنم؟

در ابتدا، ما پذیرفتیم شهوتی که برای‌مان سرگرم‌کننده بود، ما را به طرف رفتارهای اجباری جنسی می‌کشاند. این ایده که ما می‌توانیم رفتارهای ناخواسته جنسی خود را متوقف کنیم، در زمانی که اجازه زندگی‌کردن شهوت را در ذهن‌مان می‌دهیم، می‌بایست که از بین می‌رفت. نتیجه این موضوع اجتناب‌ ناپذیر بود: شهوت باید کنار می‌رفت اگر ما می‌خواستیم از سلطه رفتارهای اجباری جنسی بیرون آییم.

دوم، پذیرفتیم قدرت آن را نداریم که خودمان به تنهایی آن را متوقف کنیم و این‌که به یک قدرت بزرگ‌تر از خودمان نیاز داریم. با شناسایی ضعف‌مان، ما نیاز به فرایند 12 قدم بهبودی، حمایت دیگر اعضای در حال بهبودی، و یک قدرت بزرگ‌تر یا خدایی که می‌فهمیم را تصدیق می‌کنیم.

سوم، تصمیم گرفتیم برنامه ساده بهبودی SA را دنبال کنیم.

این‌ها کلید‌هایی برای تجربه‌ پیروزی پیشرونده بر شهوت شدند. ما جنگیدن با شهوت را متوقف کردیم و شروع به رهاکردن آن به سمت نیروی برترمان کردیم. پس از گذشت از نقطه ناامیدی و یأس، نهایتاً این امکان را یافتیم تا خودمان را تماماً در اختیار این برنامه بهبودی که با عنوان 12 گام شناخته شده است، قرار دهیم.

 

اما چه اتفاقی برای من خواهد افتاد؟

ما، کسانی که با مشکل شهوت زندگی‌ کرده‌ایم، همه به خوبی می‌دانیم آن با ما چه کاری انجام داده است. شهوت یک دیوار است که ما را جدا نگه داشته و نمی‌گذارد از رابطه‌ای تمام با خدا و مردم اطراف‌مان برخوردار باشیم. شهوت ما را عمیق‌تر و عمیق‌تر به درون خودمان می‌راند، و ما را به سمت انزوا، تنهایی و ناامیدی می‌کشاند. اما، هنگامی که ما چرخه شهوت را با برداشتن گام‌های بهبودی می‌شکنیم، تجربه‌مان از زندگی به طرز خارق‌العاده‌ای شروع به تغییر می‌کند.

وقتی شروع به بهبودیافتن می‌کنیم، به یک احساس جدید یکی‌بودن با دیگران می‌رسیم که موجب خوشحالی‌ ما به خاطر زندگی‌مان می‌گردد. خاتمه‌یافتن مخفی‌کاری! خاتمه‌یافتن دروغ! خاتمه‌یافتن زندگی دوگانه! وقتی سنگینی بار گناه و شرم از روی ما برداشته می‌شود، انرژی بیشتری برای خانواده، دوستان، کار و تفریح داریم. مسیر تاریک و پردردسر ناسازگاری جای خود را به یک زندگی‌ شاد، پرشور و آزاد می‌دهد.

 

شکستن عادت شهوت

بنابر تجربه شخصی، ما می‌دانیم شهوت حیله‌گر، گیج‌کننده، قدرتمند و صبور است. در شکست‌های پی‌در‌پی روز به روز، حیرت‌زده بودیم چطور ممکن است در برابر یک دشمن که هرگز نمی‌خوابد و آرام نمی‌گیرد، پیروز شویم؟

در گذشته، وقتی شهوت در را برای ورود می‌کوبید، ما همیشه براحتی آن را باز می‌کردیم. این بدین خاطر بود که شاید انتخاب دیگری نداشتیم. اما امروز در بهبودی ما یک انتخاب داریم. وسایل زیادی این‌جا وجود دارد که ما می‌توانیم برای بسته نگه داشتن در بر روی شهوت از آن‌ها استفاده کنیم. چند مورد از این‌ها:

روبه‌رو بودن با واقعیت – برای مدت‌های طولانی، ما از این‌که به فردی دیگر بگوییم واقعاً در سرمان چه چیزهایی می‌گذرد، وحشت داشتیم. با نگهداری آن‌ها به عنوان یک راز، ما در واقع به تفکرات معتادگونه اجازه رشد و انتشار می‌دادیم. از طریق بیان‌کردن افکار و رفتارهای‌مان با دیگران در SA، ما دریافتیم بخشی از قدرت شهوت از بین رفته است. بدین‌ترتیب، اعضای SA تشویق می‌شوند تا در درون و بیرون جلسه صداقت خود را به اشتراک بگذارند.

پرهیز از تحریک‌کننده‌ها – چیزهای زیادی هست که می‌تواند شهوت را تحریک کند: فیلم‌ها، مجله‌ها، استخرهای شنا، اینترنت، و حتی برخی موضوعات در روزنامه صبح. مشخصاً چیزهای زیادی برای تاثیرگذاری بر شهوت وجود دارد. با بررسی دقیق و واقعی زندگی شخصی‌مان، می‌توانیم افکار، اشخاص، مکان‌ها، و چیزهایی که به طور مشخص باعث آشفتگی بیشتر ما می‌شود را مشخص کنیم. با مشخص‌کردن این‌ها، ما اکنون تصمیم به فاصله‌گرفتن از آن‌ها می‌گیریم، و بنابراین وسوسه ما به شهوت کاهش می‌یابد.

دعا – ما از دعا، در شکل‌های مختلف آن، برای دور راندن شهوت استفاده می‌کنیم. یک دعای سریع این است، «خدایا، کمکم کن». بسیاری از ما برای شخصی که می‌خواهیم با او شهوت کنیم، دعا می‌کنیم. ما از خداوند می‌خواهیم برای آن شخص، همه چیزهای خوبی که برای خود ما مطلوب است، را فراهم کند. با انجام این کار، ما دیدن آن شخص به عنوان یک شی شهوت را متوقف می‌کنیم و بجای آن او را به عنوان یکی از مخلوقات خدا می‌بینیم. یک دعای ساده دیگر این است: «خدایا، آنچه که من در حال جستجو برای یافتن در آن شخص هستم را می‌شود در تو پیدا کنم».

همیاری – یک راهنما (همیار) یک شخص با تجربه بهبودی بیشتر از ماست که از طریق دوازده قدم بهبودی ما را راهنمایی می‌کند. به طور ایده‌آل، یک راهنما در حال کارکردن 12 قدم بهبودی است، به جلسه‌ها می‌رود، و خود نیز یک راهنما دارد. یک راهنما می‌تواند به ما در استفاده از گام‌ها برای رهاکردن وسواس و اجبار شهوت و یافتن یک زندگی متعادل و شاد کمک کند.

چطور ما می‌دانیم که این ابزارها به کار می‌آیند؟ تجربه هزاران معتاد جنسی در حال بهبودی در انجمن نشان می‌دهد که این ابزارها در زندگی آن‌ها، برای امروز، کار کرده است.

 

اینجا اميدی وجود دارد!

پيروزی تدريجی بر شهوت امكان‌پذیر است. ما خدایی را که می‌فهمیم برای بدست آوردن کمک می‌خوانیم؛ برای یافتن حمایت به انجمن می‌پیوندیم، و گام‌های SA را برای بهبودیافتن دنبال می‌کنیم. هر کس که این طرح را دنبال می‌کند مطمئن است که آزادی گران‌بها از یورش شهوت را می‌یابد.

به یاد داشته باشید، شهوت در طی یک شب از بین نمی‌رود. در هر زمان یک گام و تنها برای امروز. شهوت سرسخت است؛ به آسانی از میان نمی‌رود. تجربه ما اما، نشان داده است هر کس که گرفتار اعتیاد جنسی است می‌تواند بهبود یابد اگر او با واقعیت این مشکل روبرو باشد و دوازده قدم و دوازده سنت برنامه بهبودی SA را دنبال کند. یک زندگی آزاد برای همه در دسترس است.

به یاد داشته باشید، شما تنها نيستيد! این‌جا افراد زیاد دیگری هستند که مشکل مشترکی با شما دارند، اما در حال بهبودی‌اند و اکنون منتظراند تا به شما برای گام نهادن در این مسیر یاری برسانند. شما دیگر نیاز نیست دوباره تنها بمانید.

به ما بپيوندید...

نمایش فرم نظردهی
بالا