• آدرس جلسات ایران:  آقایان  ۶۰ ۲۰۰ ۶۰ ۰۹۹۰ -  بانوان   ۱۳ ۲۰۰ ۲۳ ۰۹۹۰

چرا شهوت کردن را متوقف كنيم؟ - ترک شهوت

 

بسیاری از ما بدین علت که بواسطه افکار و رفتارهای مخرب جنسی خود به ناامیدی کشیده شده بودیم، به انجمن معتادان جنسی گمنام (SA) آمدیم. در جلسات SA با حیرت دریافتیم شهوت آن نیروی اجبار پشت رفتارهای اجباری و غیرعادی جنسی ماست. شهوت جنسی یک فکر یا احساس غیرعادی است که ما را به طرف استفاده از خودمان، دیگران، یا اشیاء برای خواسته‌های مخرب خودمحورانه می‌کشاند. ناخوشی روحی شهوت برانگیختگی جنسی را در آن لحظه می‌خواهد، بجای آنچه یک قدرت بالاتر یا خداوند (ی که می‌فهمیم) در حال عَرضه به ماست. بعداً ما توانستیم ببینیم شهوت هر چیزی را می‌خواهد، به غیر از آن‌چه در هر لحظه به ما عَرضه می‌گردد. در ابتدا باورکردن این موضوع سخت بود. از هنگامی که شروع به پذیرفتن این واقعیت کردیم، از این‌که چطور می‌توانیم بدون شهوت زندگی کنیم، حیرت‌زده شدیم. برای ما این واضح شده بود که می‌بایست شهوت را رها کنیم، اما هنوز تردید داشتیم زندگی بدون شهوت ممکن باشد.

در انجمن SA، ما افرادی را دیدیم که راهی برای توقف رفتارهای جنسی مخرب‌شان یافته بودند. این موضوع هم غیرقابل باور بود. اما از طریق صداقت آن‌ها و چهره درخشان‌شان، دانستیم حقیقت است. آن‌ها پاسخی را که ما ناامیدانه به دنبالش بودیم را داشتند.

 

چرا من نمی‌توانم شهوت کنم، تنها کمی؟

از ابتدای روزهای بیماری‌مان، فکر می‌کردیم شهوت دوست ماست. ما به چند منظور از آن استفاده می‌کردیم: سرگرمی (تفریح)، مسکنی برای درد، یا برای فرار از روبروی با مشکلات. در نقطه‌ای از این راه، متوجه شدیم شهوت به مشکلی بزرگ‌تر از مشکلاتی که سعی در فرار از آن‌ها داشتیم، تبدیل شده بود. دارو به زهری برای‌مان تبدیل شده بود. «راه‌حل» ‌مان به مشکلی تبدیل شده بود. ما کنترل را از دست داده بودیم.

شهوت‌کردن، برای ما، مشابه راندن یک غلتک در سرازیری است. وقتی شروع شد، تقریباً نگهداری آن غیرممکن است. بنابراین، شهوت باید متوقف شود، در همان جایی که شروع می‌شود، در اولین بار نوشیدن (شراب شهوت). بیرون‌آمدن از زیر نفوذ شهوت، بنابراین، نیازمند آن است که از قرارگرفتن در اولین موقعیت دوری کنیم. این به معنای ترک کردن آن هیجان و انجام ریسک است. اما چطور می‌توانیم خودمان را به قبل از چیزهایی که چندین سال اجازه داده‌ایم بر زندگی‌مان تسلط داشته باشند، بازگردانیم؟ اکنون چطور می‌توانیم موفق شویم، در حالی که هزار بار قبل از این شکست خورده‌ایم؟

اعتیاد ما به شهوت مشابه مشکل الکلی‌ها (معتادان به الکل) با الکل است. همانطور که یک الکلی نمی‌تواند نوشیدن کمی الکل را تحمل کند، ما معتادان به روابط جنسی هم نمی‌توانیم نوشیدن حتی کمترین جرعه (از شراب) شهوت را تحمل کنیم. شهوت همیشه باعث شهوت بیشتر می‌شود، تا این‌که ما را مست آن می‌کند. در مستی، استدلال می‌کنیم مقاومت در برابر رفتار غیرعادی و اجباری جنسی ممکن نیست. حتی بدتر، شهوت ما را عمیق‌تر و عمیق‌تر در رفتارهایی که به خودمان قول داده‌ایم دیگر هرگز انجام نمی‌دهیم، نگه می‌دارد. احساس شرم و ناراحتی‌ای که این رفتارها برای‌مان ایجاد می‌کند، موجب نیاز بیشتر و بیشتر به شهوت برای پوشاندن آن‌ها می‌شود. تنها یک کم شهوت‌کردن به سادگی، برای معتادان جنسی‌ای مانند ما، کار نمی‌کند.

 

من چطور می‌توانم شهوت‌کردن را متوقف کنم؟

ابتدا، ما پذیرفتیم شهوت سرگرم‌کننده‌یمان، ما را به سمت رفتارهای اجباری و غیرعادی جنسی می‌برد. این ایده که می‌توانیم رفتارهای ناخواسته جنسی را متوقف کنیم، در هنگامی که اجازه زندگی‌کردن شهوت در ذهن‌مان را می‌دهیم، باید از بین می‌رفت. نتیجه غیرقابل‌اجتناب‌ بود: شهوت باید می‌رفت اگر ما می‌خواستیم از زیر بار رفتارهای غیرعادی و غیرطبیعی جنسی بیرون بیاییم.

دوم، ما پذیرفتیم خودمان نیروی آن را نداریم که متوقف‌اش کنیم و این‌که به یک قدرت بزرگ‌تر از خودمان نیاز داریم. با شناسایی ضعف‌مان، نیاز به فرایند 12 گام بهبودی (بازیابی)، حمایت اعضای در حال بهبودی دیگر، و یک قدرت بالاتر یا خدایی که می‌فهمیم را تایید می‌کنیم.

سوم، ما تصمیم گرفتیم برنامه ساده بهبودی SA را دنبال کنیم.

این‌ها کلیدهایی برای تجربه پیروزی تدریجی و پیش‌رونده بر شهوت شدند. ما جنگیدن با شهوت را متوقف کردیم و شروع به آزادسازی آن به سمت نیروی بالاترمان کردیم. بعد از گذر از نقطه ناامیدی نهایتاً این امکان را یافتیم، خودمان را تماماً به این برنامه بهبودی که با عنوان 12 گام شناخته می‌شود، بدهیم.

 

اما چه اتفاقی برای من خواهد افتاد؟

ما کسانی که با مشکل شهوت زندگی کرده‌ایم، همه خوب می‌دانیم آن چه کاری با ما انجام داده است. شهوت یک دیوار است که ما را از دیگران جدا نگه داشته و نمی‌گذارد از ارتباطی تمام با خدا و انسان‌های اطراف‌مان برخوردار باشیم. شهوت ما را عمیق‌تر و عمیق‌تر به درون خودمان می‌راند و به طرف انزوا، تنهایی و ناامیدی می‌کشاند. اما، از هنگامی که شروع به شکستن چرخه شهوت با برداشتن گام‌های بهبودی می‌کنیم، تجربه‌مان از زندگی به طور خارق‌العاده‌ای شروع به تغییر می‌کند.

وقتی شروع به بهبودیافتن می‌کنیم، یک احساس جدید یگانگی را می‌یابیم که موجب شادی ما، بابت زندگی‌مان، می‌شود. پایان مخفی‌کاری! پایان دروغ! پایان زندگی دوگانه! وقتی بار گناه و شرم برداشته می‌شود، انرژی مورد دسترس بیشتری برای خانواده و دوستان، کار و تفریح داریم. مسیر تاریک و پردردسر ناسازگاری جای خود را به یک زندگی‌ شاد، پرشور و آزاد می‌دهد.

 

شکستن عادت شهوت

بنابر تجربه شخصی، ما می‌دانیم شهوت حیله‌گر، گیج‌کننده، قدرتمند و صبور است. در شکست‌های پی‌در‌پی روز به روز، حیرت‌زده بودیم چطور ممکن است در برابر یک‌چنین دشمنی که هرگز نمی‌خوابد و آرام نمی‌گیرد، پیروز شویم؟

در گذشته، وقتی شهوت در را می‌کوبید، ما همیشه آن را باز می‌کردیم. شاید این بدین‌خاطر بود که انتخاب دیگری نداشتیم. اما امروز در بهبودی ما یک انتخاب داریم. این‌جا وسایل زیادی وجود دارد که می‌توانیم از آن‌ها برای بسته نگه‌داشتن در بر روی شهوت استفاده کنیم. مواردی از این‌ها:

روبه‌رو بودن با واقعیت (صداقت) – برای مدت‌های طولانی، از این‌که به فرد دیگری بگوییم واقعاً در سرمان چه می‌گذرد، وحشت داشتیم. با نگهداری آن به صورت یک راز، به تفکرات معتادکننده اجازه رشد و انتشار می‌دادیم. با به اشتراک‌گذاری افکار و عمل‌هایمان با دیگران در SA، دریافتیم میزانی از قدرت شهوت از بین رفت. بنابراین، اعضای SA تشویق به به‌اشتراک‌گذاری صداقت در درون و بیرون جلسات می‌شوند.

فاصله‌گرفتن از تحریک‌کننده‌ها – چیزهای زیادی می‌تواند باعث تحریک شهوت شود: فیلم‌ها، مجله‌ها، استخرهای شنا، اینترنت، حتی برخی چیزها در روزنامه صبح. مشخصاً موقعیت‌های زیادی برای شهوت وجود دارد. با بررسی دقیق و واقعی زندگی شخصی‌مان، می‌توانیم تفکرات، اشخاص، مکان‌ها، و چیزهایی که به طور مشخص باعث آشفتگی بیشتر ما می‌شود را شناسایی کنیم. با شناسایی آن‌ها، اکنون تصمیم به فاصله‌گرفتن از آن‌ها می‌گیریم، و بدین‌ترتیب وسوسه ما به شهوت کاهش می‌یابد.

دعا (ارتباط با نیروی برتر) – ما از دعا، در شکل‌های مختلف آن، برای دور راندن شهوت استفاده می‌کنیم. یک دعای سریع این است، «خدایا، کمکم کن». بسیاری از ما از خدا می‌خواهیم به آن فردی که ما خواهان شهوت‌کردن با او هستیم، خوبی و برکت دهد. ما از خدا می‌خواهیم برای آن شخص، همه آن چیزهای خوبی را که ما خود برای زندگی‌مان مایلیم، را فراهم کند. با انجام این، ما دیدن آن فرد به عنوان یک شی شهوت را متوقف می‌کنیم، و بجای آن، او را به عنوان یکی از مخلوقات خدا می‌بینیم. یک دعای ساده دیگر این است: «خدایا، هر آن چه من در حال جستجو برای یافتن در آن شخص هستم را، می‌شود در تو پیدا کنم».

همیاری – یک همیار (راهنما) یک شخص با تجربه بهبودی بیشتر از ماست که از طریق دوازده قدم بهبودی ما را راهنمایی می‌کند. به طور ایده‌آل، یک همیار در حال کارکردن 12 قدم بهبودی است، به جلسه‌ها می‌رود، و خود نیز یک همیار دارد. یک همیار می‌تواند به ما در استفاده گام‌ها برای رهاکردن اجبار شهوت به منظور زندگی به شکل متعادل و شاد کمک کند.

چطور ما می‌دانیم که این ابزارها به کار می‌آیند؟ تجربه هزاران معتاد جنسی در حال بهبودی در انجمن نشان می‌دهد که این ابزارها در زندگی آن‌ها، برای امروز، کار کرده است.

 

اینجا اميدی وجود دارد!

پيروزی تدريجی بر شهوت امكان‌پذیر است. ما خدایی را که می‌فهمیم برای بدست‌آوردن کمک می‌خوانیم؛ برای یافتن حمایت به انجمن می‌پیوندیم؛ و گام‌های SA را برای بهبودیافتن اجرا می‌کنیم. هر کس که این طرح را دنبال می‌کند مطمئن است که آزادی بزرگ از یورش شهوت را می‌یابد.

به یاد داشته باشید، شهوت در طی یک شب ناپدید نمی‌شود. در یک زمان یک گام بردارید، و تنها برای امروز. شهوت سرسخت است؛ به آسانی از میان نمی‌رود. تجربه ما، اما، نشان داده است هر کس گرفتار اعتیاد جنسی است می‌تواند بهبود یابد اگر او با واقعیت این مشکل روبرو باشد و دوازده گام و دوازده سنت برنامه بهبودی SA را دنبال کند. یک زندگی آزاد برای همه در دسترس است.

به یاد داشته باشید، شما تنها نيستيد! این‌جا افراد زیاد دیگری هستند که مشکل مشترکی با شما دارند اما در حال بهبودی‌اند و اکنون منتظرند تا به شما برای گام‌نهادن در این مسیر یاری برسانند. شما دیگر هرگز نیاز نیست تنها بمانید.

 

به ما بپيوندید...

نمایش فرم نظردهی
بالا