• آدرس جلسات ایران:  آقایان  ۶۰ ۲۰۰ ۶۰ ۰۹۹۰ -  بانوان   ۱۳ ۲۰۰ ۲۳ ۰۹۹۰

چرا شهوت کردن را متوقف کنیم؟

چرا شهوت‌کردن را متوقف كنيم؟

 

بسیاری از ما به این علت که در اثر افکار و رفتارهای تخریب‌گر جنسی خود به ناامیدی کشانده شده بودیم، به انجمن معتادان جنسی گمنام (SA) آمدیم. در اتاق جلسات SA ما با تعجب دریافتیم شهوت نیروی پشت رفتارهای آسیب‌زننده جنسی ما است. شهوت جنسی یک فکر یا حس غیرعادی است که ما را به طرف استفاده از خودمان، دیگران، یا اشیاء، برای خواسته‌های تخریب‌کننده خودمحورانه می‌کشاند. ناخوشی روحی شهوت، در آن لحظه، برانگیختگی جنسی، بجای آنچه یک نیروی بالاتر یا خدای فهم‌مان در حال ارائه به ماست، را می‌خواهد. بعد از آمدن به SA، توانستیم ببینیم در واقع شهوت هر چیزی، بجز آنچه در هر لحظه به ما ارائه می‌گردد، را می‌خواهد. ابتدا باور این موضوع دشوار بود. از هنگامی که شروع به پذیرفتن این واقعیت کردیم، از این‌که چطور می‌توانیم بدون شهوت زندگی کنیم، شگفت‌زده شدیم. برایمان واضح بود باید آن را رها کنیم، اما هنوز در تردید بودیم که زندگی بدون شهوت ممکن باشد.

در انجمن SA، افرادی را دیدیم که راهی برای توقف رفتارهای جنسی مخرب‌شان یافته بودند. این هم غیرقابل باور بود. اما با صداقت آن‌ها و چهره درخشان‌شان، دانستیم این حقیقت است. آن‌ها پاسخی را که ما ناامیدانه به دنبالش بودیم را داشتند.

 

چرا من نمی‌توانم شهوت کنم، حتی کمی؟

در ابتدای روزهای بیماری‌مان، تصور می‌کردیم شهوت دوست ماست. ما به چند علت از آن استفاده می‌کردیم: تفریح، به عنوان مسکنی برای درد، یا برای فرار از روبروی با مشکلات. در نقطه‌ای از این راه، دریافتیم شهوت به مشکلی بزرگ‌تر از مشکلاتی که سعی در فرار از آن‌ها داشتیم، تبدیل شده است. دارو برای‌مان به زهری تبدیل شده بود. «راه‌حل» ‌مان به یک مشکل تبدیل شده بود. ما کنترل را از دست داده بودیم.

شهوت‌کردن، برای ما، مانند راندن یک غلتک در سرازیری است. هنگامی که شروع شد، تقریباً نگهداری آن غیرممکن است. بنابراین، شهوت باید در جایی که آغاز می‌شود، متوقف گردد، در همان اولین بار نوشیدن (شراب شهوت). خارج‌شدن از زیر نفوذ شهوت، بدین‌ترتیب، نیازمند این است که ما از قرارگرفتن در اولین مکان دوری کنیم. این به معنای رهاکردن یک هیجان و انجام ریسک است. اما چطور می‌توانیم خودمان را به قبل از چیزهایی که اجازه داده‌ایم چندین سال بر زندگی‌مان تسلط داشته باشند، بازگردانیم؟ اکنون چطور می‌توانیم موفق شویم، در حالی که هزار بار قبل از این شکست خورده‌ایم؟

اعتیاد ما به شهوت مشابه مشکل الکلی‌ها (معتادان به الکل) با الکل است. همانطور که یک الکلی نمی‌تواند نوشیدن کمی شراب را تحمل کند، ما معتادان جنسی هم نمی‌توانیم حتی کمی از شراب شهوت بنوشیم. شهوت همیشه منجر به شهوت بیشتر می‌شود، تا در نهایت ما را مست آن می‌کند. پس از مستی، استدلال می‌کنیم مقاومت در برابر رفتار غیرعادی جنسی ممکن نیست. و حتی بدتر، شهوت ما را عمیق‌تر و عمیق‌تر در رفتارهایی که به خود قول داده‌ایم دیگر هرگز انجام نخواهیم داد، نگه می‌دارد. احساس شرم و ناراحتی حاصل از این رفتارها ما را محتاج به شهوت بیشتر و بیشتری برای پوشاندن آن‌ها می‌کند. فقط یک مقدار کمی شهوت‌کردن، برای معتادان جنسی‌ای مانند ما، کافی نیست.

 

من چطور می‌توانم شهوت‌کردن را متوقف کنم؟

ابتدا، ما پذیرفتیم شهوت سرگرم‌کننده‌یمان، ما را به سمت رفتارهای غیرعادی جنسی می‌برد. این ایده که می‌توانیم رفتارهای ناخواسته جنسی را متوقف کنیم، در هنگامی که اجازه می‌دهیم شهوت در ذهن‌مان زندگی کند، باید از بین می‌رفت. نتیجه اجتناب‌ناپذیر بود: شهوت باید می‌رفت اگر ما می‌خواستیم از زیر بار رفتارهای غیرعادی و غیرطبیعی جنسی بیرون بیاییم.

دوم، ما پذیرفتیم خودمان نیروی آن را نداریم که متوقف‌اش کنیم و این‌که به یک قدرت بزرگ‌تر از خودمان نیاز داریم. با شناسایی ضعف‌مان، نیاز به فرایند 12 قدم بهبودی (بازیابی)، حمایت اعضای در حال بهبودی دیگر، و یک قدرت بالاتر یا خدایی که می‌فهمیم را تایید می‌کنیم.

سوم، ما تصمیم گرفتیم برنامه ساده بهبودی SA را دنبال کنیم.

این‌ها کلیدهایی برای تجربه پیروزی تدریجی و پیش‌رونده بر شهوت شدند. ما جنگیدن با شهوت را متوقف کردیم و شروع به آزادسازی آن به سمت نیروی بالاترمان کردیم. بعد از گذر از نقطه ناامیدی نهایتاً این امکان را یافتیم، خودمان را تماماً به این برنامه بهبودی که با عنوان 12 گام شناخته می‌شود، بدهیم.

 

اما چه اتفاقی برای من خواهد افتاد؟

ما کسانی که با مشکل شهوت زندگی کرده‌ایم، همه خوب می‌دانیم آن چه کاری با ما کرده است. شهوت یک دیوار است که ما را از دیگران جدا نگه داشته و نمی‌گذارد از ارتباطی تمام با خدا و انسان‌های اطراف‌مان برخوردار شویم. شهوت ما را عمیق‌تر و عمیق‌تر به درون خودمان می‌راند و ما را به طرف انزوا، تنهایی و ناامیدی می‌برد. اما، از هنگامی که شروع به شکستن چرخه شهوت با برداشتن گام‌های بهبودی می‌کنیم، تجربه‌مان از زندگی به طور خارق‌العاده‌ای شروع به تغییر می‌کند.

وقتی شروع به بهبودیافتن می‌کنیم، یک احساس جدید یگانگی را می‌یابیم که موجب شادی ما می‌شود، از این بابت ‌که زنده‌ایم. پایان مخفی‌کاری! پایان دروغ! پایان زندگی دوگانه! وقتی بار گناه و شرم برداشته می‌شود، انرژی در دسترس بیشتری برای خانواده و دوستان، کار و تفریح داریم. مسیر تاریک و پردردسر ناسازگاری جای خود را به یک زندگی‌ شاد، پرشور و آزاد می‌دهد.

 

شکستن عادت شهوت

بنابر تجربه شخصی، ما می‌دانیم شهوت حیله‌گر، گیج‌کننده، قدرتمند و صبور است. در شکست‌های پی‌در‌پی روز به روز، حیرت‌زده بودیم چطور ممکن است در برابر یک‌چنین دشمنی که هرگز نمی‌خوابد و آرام نمی‌گیرد، پیروز شویم؟

در گذشته، وقتی شهوت در را می‌کوبید، ما همیشه آن را باز می‌کردیم. این شاید بدین علت بود که ما انتخاب دیگری نداشتیم. اما امروز در بهبودی ما یک انتخاب داریم. این‌جا وسایل زیادی وجود دارد که می‌توانیم از آن‌ها برای بسته نگه‌داشتن در بر روی شهوت استفاده کنیم. مواردی از این‌ها:

روبه‌رو بودن با واقعیت – برای مدت‌های طولانی، از این‌که به فردی دیگر بگوییم واقعاً در سرمان چه می‌گذرد، وحشت داشتیم. با نگهداری آن به صورت یک راز، به تفکرات معتادکننده اجازه رشد و انتشار می‌دادیم. با به اشتراک‌گذاری افکار و عمل‌هایمان با دیگران در SA، دریافتیم میزانی از قدرت شهوت از بین رفت. بنابراین، اعضای SA تشویق به به‌اشتراک‌گذاری صداقت در درون و بیرون جلسات می‌شوند.

فاصله‌گرفتن از تحریک‌کننده‌ها – چیزهای زیادی می‌تواند باعث تحریک شهوت شود: فیلم‌ها، مجله‌ها، استخرهای شنا، اینترنت، حتی برخی چیزها در روزنامه صبح. مشخصاً موقعیت‌های زیادی برای شهوت وجود دارد. با بررسی دقیق و واقعی زندگی شخصی‌مان، می‌توانیم تفکرات، اشخاص، مکان‌ها، و چیزهایی که به طور مشخص باعث آشفتگی بیشتر ما می‌شود را شناسایی کنیم. با شناسایی آن‌ها، اکنون تصمیم به فاصله‌گرفتن از آن‌ها می‌گیریم، و بدین‌ترتیب وسوسه ما به شهوت کاهش می‌یابد.

دعا – ما از دعا، در شکل‌های مختلف آن، برای دورراندن شهوت استفاده می‌کنیم. یک دعای سریع این است، «خدایا، کمکم کن». بسیاری از ما از خدا، برای فردی که می‌خواهیم با او شهوت کنیم، طلب خوبی و خیر می‌کنیم. ما از خدا می‌خواهیم برای آن فرد، همه چیزهای خوبی که ما خود برای زندگی‌مان مایلیم، را فراهم کند. با انجام این کار، ما دیدن آن شخص به عنوان یک شی شهوت را متوقف می‌کنیم، و بجای آن، او را به عنوان یکی از مخلوقات خدا می‌بینیم. یک دعای ساده دیگر این است: «خدایا، هر آن چه من درحال جستجو برای یافتن در آن شخص هستم را، می‌شود در تو پیدا کنم».

همیاری – یک همیار (راهنما) یک شخص با تجربه بهبودی بیشتر از ماست که از طریق دوازده قدم بهبودی ما را راهنمایی می‌کند. به طور ایده‌آل، یک همیار در حال کارکردن 12 قدم بهبودی است، به جلسه‌ها می‌رود، و خود نیز یک همیار دارد. یک همیار می‌تواند به ما در استفاده گام‌ها برای رهاکردن اجبار شهوت به منظور زندگی به صورت متعادل و شاد کمک کند.

چطور ما می‌دانیم که این ابزارها به کار می‌آیند؟ تجربه هزاران معتاد جنسی در حال بهبودی در انجمن نشان می‌دهد که این ابزارها در زندگی آن‌ها، برای امروز، کار کرده است.

 

اینجا اميدی وجود دارد!

پيروزی تدريجی بر شهوت امكان‌پذیر است. ما خدایی را که می‌فهمیم برای بدست‌آوردن کمک می‌خوانیم؛ برای یافتن حمایت به انجمن می‌پیوندیم؛ و گام‌های SA را برای بهبودیافتن اجرا می‌کنیم. هر کس که این طرح را دنبال می‌کند مطمئن است که آزادی گران‌بها از یورش شهوت را می‌یابد.

به یاد داشته باشید، شهوت در طی یک شب ناپدید نمی‌شود. در یک زمان یک گام بردارید، و تنها برای امروز. شهوت سرسخت است؛ به آسانی از میان نمی‌رود. تجربه ما، اما، نشان داده است هر کس گرفتار اعتیاد جنسی است می‌تواند بهبود یابد اگر او با واقعیت این مشکل روبرو باشد و دوازده گام و دوازده سنت برنامه بهبودی SA را دنبال کند. یک زندگی آزاد برای همه در دسترس است.

به یاد داشته باشید، شما تنها نيستيد! این‌جا افراد زیاد دیگری هستند که مشکل مشترکی با شما دارند اما در حال بهبودی‌اند و اکنون منتظرند تا به شما برای گام‌نهادن در این مسیر یاری برسانند. شما دیگر هرگز نیاز نیست تنها بمانید.

 

به ما بپيوندید...

نمایش فرم نظردهی
بالا