چه چیز در رابطه جنسی اشتباه است؟

 

چرا در گام یک، به جای رابطه جنسی (sex)، ما می‌گوییم در مقابل شهوت (lust) قدرتی نداریم؟

آیا ما به برخی از شکل‌های رابطه جنسی اعتیاد نداریم؟ ما پاسخ می‌دهیم، بله؛ اما مشکل ما در حقیقت رابطه جنسی نیست؛ همانطور که مشکل افرادی که بی‌اختیار و بیش از اندازه غذا می‌خورند، در واقع غذا نیست. غذاخوردن و رابطه جنسی، عمل‌های طبیعی‌ای هستند؛ اما به نظر می‌رسد مشکل واقعی در هر دوی این اعتیادها (اعتیاد به غذا و روابط جنسی) چیزی است که ما آن را شهوت می‌نامیم؛ نگرش و رفتاری که یک غریزه طبیعی را به یک خواسته غیرطبیعی تبدیل می‌کند.

هنگامی که ما سعی می‌کنیم از غذا یا روابط جنسی برای کاهش تنش، تنهایی، عدم امنیت، ترس، فشار، یا پوشاندن هیجانات‌ مان، ایجاد حس زندگی، وسیله‌ای برای خلاصی از مشکلات، یا ارضای گرسنگی روحی‌مان، استفاده کنیم، ما یک اشتیاق غیرطبیعی برای استفاده غلط از غرایز طبیعی‌مان ایجاد می‌کنیم. در این حال، آن‌ها نه تنها شدیدتر از حالت طبیعی می‌شوند، بلکه به چیزهای کاملاً متفاوتی تبدیل می‌گردند. غذا خوردن و برقراری روابط جنسی، به یک بعد متفاوت وارد می‌شوند؛ آن‌ها به یک جزء غیرطبیعی فراجسمی تبدیل می‌گردند. 

بنابراین، اعتیاد جنسی در واقع اعتیاد به شهوت است و نه در حالت کلی اعتیاد به یک عمل یا رفتار فیزیکی خاص. شهوت، نگرشی است که عامل کنترل کننده در اعتیاد است.

همچنین، این می‌تواند علت آن باشد که چرا افراد درباره بیش از یک زمینه خاص از خود شهوت نشان می‌دهند. غالباً، آن‌ عده از ما که به مواد یا موضوعات دیگر نیز اعتیاد داشته‌ایم، متوجه می‌شویم به ذهنیت‌ها و احساسات منفی نیز معتاد هستیم.

«به خاطر می‌آورم وقتی شهوت را کنار گذاشتم، الکل، داروهای آرام‌بخش، خشم و رنجش مانند یک آتشفشان مسدودشده، شروع به انفجار و بیرون آمدن کردند. به خاطر می‌آورم به نظرم می‌رسید که کنترل شهوت باید شبیه تلاش برای کنترل یک تکه ژله باشد؛ وقتی بر روی قسمتی از آن فشار می‌آوری، آن از جای دیگری بیرون می‌زند. یا مشابه تلاش برای جلوگیری از تونل زدن یک موش صحرایی در قسمتی از زمین؛ جلوی آن را از یک طرف می‌گیری، اما او این کار را از نقطه‌ای دیگر آغاز می‌کند»

افراد ممکن است به غذا یا رابطه جنسی به همان صورت حساسیت به گرده گل‌ها، توت‌فرنگی‌، یا گربه‌ها حساس نشوند، اما این ممکن است که ما به شهوت برای خوردن غذا و یا برقرارکردن روابط جنسی حساسیت پیدا کنیم. استفاده نابجا از غریزه طبیعی جنسی برای هدف‌های غیرطبیعی و بدون خاتمه، به طور افزایشی حساسیت ما به برانگیختگی جنسی را زیادتر می‌کند تا زمانی که یک فکر یا نگاه هم می‌تواند اجبار به برقرارکردن رابطه جنسی را در ما ایجاد کند.

برای معتاد جنسی، شهوت سم است. این دلیل آن است که چرا در بازیابی از اعتیاد، مشکل اصلی روحانی است و نه صرفا جسمی. و این دلیل آن است که چرا تغییر نگرش و طرز فکر ما برای بهبودی از اعتیاد، حیاتی است.

 

کتاب سفید، صفحه 40

کانال تلگرام: telegram.me/SAPERSIAN

نمایش فرم نظردهی

 

 

شماره تماس آدرس جلسات ایران

آقایان     60  200  60   0990

بانوان     13  200  23   0990

ارتباط با ما

کانال ما در پیام‌رسان تلگرام

telegram.me/SAPERSIAN