• آدرس جلسات ایران:  آقایان  ۶۰ ۲۰۰ ۶۰ ۰۹۹۰ -  بانوان   ۱۳ ۲۰۰ ۲۳ ۰۹۹۰

شهوت چیست؟ تفاوت آن با غریزه طبیعی جنسی!

شهوت غریزه جنسی نیست؟

شهوت غریزه جنسی نیست و یک مسئله جسمی نیست. به نظر می‌آید آن تصاویری از خیالات خودپیش‌ساخته است که از واقعیت مرا جدا می‌کند  واقعیت خود، در ارتباط  جنسی با خود (خودارضایی)، یا واقعیت همسرم، در ارتباط جنسی با همسرم!

شهوت باعث برخورد یکسان من با یک دوست، یک تن فروش و یا همسرم می‌گردد. بدین ترتیب آن واقعیت افراد را از بین می‌برد، چه خودم و چه اشخاص دیگر. شهوت بر علیه واقعیت است و در مقابل من و واقعیت من عمل می‌کند.

وقتی شهوت در حال فعالیت است، نمی‌توانم با همسرم اتحادی واقعی داشته باشم؛ بدین علت که او در آن رابطه، به عنوان یک شخص واقعی، اصلا وجود ندارد. در چنین روشی، او حتی صرفا یک وسیله جنسی است. همچنین وقتی در رابطه جنسی با خود (خود ارضایی) خود را به دو بخش تقسیم می‌کنم، نمی‌توانم با خودم یکی باشم. آن شریک جنسی خیالی که در ذهنم ایجاد کرده‌ام و فعالیت می‌کند، واقعا بخشی از من است.

با وجود شهوت، رابطه جنسی نتیجه اتحاد خصوصی دو شخص نیست و در آن پیوندی واقعی وجود ندارد. در رابطه جنسی‌ای که محرک آن شهوت است، اتحاد واقعی غیرممکن است.

فهمیدن اینکه شهوت چیست، کار آسانی نیست، در زندگی من اما این‌گونه به نظر می‌آید: مانند یک فرمان‌دهنده می‌خواهد غریزه جنسی‌ام  را در راه خودش، شکل خودش و هر زمان که می‌خواهد، کنترل کند. آن همچنین مشابه یک اختلال ذهنی و روحانی است که غریزه و رابطه جنسی را بر هم می‌زند و منحرف می‌کند، همچون یک اختلال رادیویی سخت که یک آهنگ عاشقانه را بر هم می‌زند.

 

شهوت جسمی نیست!

در تجربه من، شهوت جسمی نیست. آن حتی یک میل شدید جنسی نیست. به نظر می‌رسد شهوت یک اجبار روحی است که غرایز طبیعی‌ام را بر هم می‌زند؛ و هرگاه اجازه ورود در یک محدوده را پیدا می‌کند، این طور به نظر می‌آید که می‌خواهد دیگر محدوده‌ها را نیز مورد نفوذ قرار دهد. از آن‌جا که آن غیرجنسی است، می‌تواند همه خطوط از جمله جنسیت را رد کند.

خیالات جنسی و یا رفتارهای غیر عادی جنسی، وقتی با شهوت قدرت بگیرند، می‌توانند به هر جهتی بروند، و هر جایی که من تجربه می‌کنم، شکل بگیرند. بدین‌ترتیب، هر چه بیشتر شهوت جنسی را آزاد بگذارم، کمتر سلامت جنسی خواهم داشت.

بنابراین، مسئله اصلی‌ام به عنوان یک معتاد جنسی در حال بازیابی زندگی آزاد از شهوت‌ام است. وقتی خود را با هر شکلی از آن سرگرم کنم، دیرتر یا زورتر، آن برای بیان خود در هر شکلی که بشود تلاش می‌کند. و شهوت تبدیل به نشان‌دهنده نه تنها آن‌چه من انجام می‌دهم، بلکه آن‌چه من هستم نیز می‌شود.

 

چه چیز در رابطه جنسی اشتباه است؟

چرا در گام یک، به جای غریزه جنسی (سکس - Sex)، ما می‌گوییم در مقابل شهوت (Lust) فاقدقدرتیم؟ آیا ما به برخی از شکل‌های غریزه جنسی اعتیاد نداریم؟

ما پاسخ می‌دهیم، بله؛ اما مشکل ما در واقع غریزه جنسی نیست؛ همانطور که مشکل افرادی که بی‌اختیار و بیش از اندازه غذا می‌خورند، در واقع غذا نیست. غذاخوردن و غریزه جنسی، کارکردهایی طبیعی هستند؛ اما به نظر می‌رسد مشکل واقعی در هر دوی این اعتیادها (اعتیاد به غذا و روابط جنسی) چیزی است که ما آن را شهوت می‌نامیم - نگرشی که یک غریزه طبیعی را به خواسته‌هایی غیرطبیعی تبدیل می‌کند.

هنگامی که ما سعی می‌کنیم از غذا یا غریزه جنسی برای کاهش تنش، تنهایی، عدم امنیت، ترس، فشار، پوشاندن هیجانات‌ مان، ایجاد حس زندگی، خلاصی از مشکلات، یا ارضای گرسنگی روحی‌مان استفاده کنیم، یک اشتیاق غیرطبیعی برای استفاده غلط از غرایز طبیعی‌مان ایجاد می‌کنیم. در این حال، غرایز نه تنها شدیدتر از حالت طبیعی می‌شوند، بلکه به چیزهای کاملاً متفاوتی تبدیل می‌گردند. غذا خوردن و غریزه جنسی، به یک بعد متفاوت وارد می‌شود؛ آن‌ها به یک جزء غیرطبیعی ذهنی و روحی تبدیل می‌گردند. بنابراین، اعتیاد جنسی در واقع اعتیاد به شهوت است و نه در حالت کلی اعتیاد به یک عمل یا رفتار فیزیکی خاص.

شهوت، آن نگرش و موقعیت ذهنی‌ای است که عامل کنترل کننده در اعتیاد ماست. این می‌تواند همچنان دلیل این موضوع باشد که چرا افراد در بیش از یک زمینه خاص معمولا از خود شهوت نشان می‌دهند. آن‌‌هایی از ما که علاوه بر شهوت به مواد یا چیزهایی دیگر نیز اعتیاد داشته‌اند، متوجه شده‌اند که همچنین به ذهنیت‌ها و احساسات منفی نیز معتاد هستند. 

«به خاطر می‌آورم وقتی شهوت را کنار گذاشتم، الکل، داروهای آرام‌بخش، خشم و رنجش مانند یک آتشفشان مسدودشده، شروع به انفجار و بیرون آمدن کردند. به خاطر می‌آورم به نظرم می‌رسید که کنترل شهوت باید شبیه تلاش برای کنترل یک تکه ژله باشد؛ وقتی بر روی قسمتی از آن فشار می‌آوری، آن از جای دیگری بیرون می‌زند. یا مشابه تلاش برای جلوگیری از تونل زدن یک موش صحرایی در قسمتی از زمین؛ جلوی آن را از یک طرف می‌گیری، اما او این کار را از نقطه‌ای دیگر آغاز می‌کند»

ممکن است افراد به به غریزه جنسی یا غذا، به همان صورت حساسیت به گرده گل‌ها، توت‌فرنگی‌ یا گربه‌ها، آلرژی پیدا نکنند، اما این ممکن است ما به شهوت‌کردن برای غذا یا غریزه جنسی دچار حساسیت شویم. استفاده بی‌جا از غریزه طبیعی جنسی، برای هدف‌های غیرطبیعی و غیرقابل خاتمه، حساسیت ما را به برانگیختگی‌های جنسی، به شکل افزایشی، زیادتر می‌کند؛ تا بدین صورت که یک فکر یا نگاه ساده هم می‌تواند برای ما اجبار ایجاد کند.

برای یک معتاد جنسی، شهوت سم است. به همین دلیل است که در بهبودیافتن از اعتیاد جنسی، مشکل واقعی ذهنی و فراجسمی است و نه صرفا جسمی. این دلیل آن است که چرا تغییر نگرش حیاتی است.

 

 

کتاب سفید (صفحه ۴۰ و ۴۲)

 

 

 

 

بیشتر مطالعه کنید: تاثیر شهوت (زنای ذهنی)

بالا