•  آدرس جلسات ایران:  آقایان  ۶۰ ۲۰۰ ۶۰ ۰۹۹۰   

                                                            بانوان   ۱۳ ۲۰۰ ۲۳ ۰۹۹۰

از دیدگاه بیل (الکلی‌ های گمنام)

بیشتر سال‌های زندگی‌ام، صرف انگشت گذاشتن روی اشتباهات دیگران شد. آنچه که این اجازه را به ما می‌دهد که از اشتباهات خود با خیال راحت غافل بمانیم آن است که در حدّ بالایی و به‌طور نادرستی از خودمان راضی باشیم. خیلی اوقات شده است که دیگران این عبارت را از ما شنیده‌اند: « اگر به خاطر او نبود، چقدر خوشحال می‌شدم.»...

 

 

محتویات

۱   پذیرش روزانه

۲   راه رسیدن به خدا

۳   توجه و ترقی

۴   آیا اختیار داریم؟

۵   پیش از همه تواضع

۶   تواضع تمام و کمال

۷   در شاهراه اصلی

۸   سپاسگزاری بیشتر شود

  

پذیرش روزانه

بیشتر سال‌های زندگی‌ام، صرف انگشت گذاشتن روی اشتباهات دیگران شد. آنچه که این اجازه را به ما می‌دهد که از اشتباهات خود با خیال راحت غافل بمانیم آن است که در حدّ بالایی و به‌طور نادرستی از خودمان راضی باشیم. خیلی اوقات شده است که دیگران این عبارت را از ما شنیده‌اند: « اگر به خاطر او نبود، چقدر خوشحال می‌شدم.»

مشکل اساسیِ اولیه، آن است که موقعیت کنونی خود را همان‌گونه که هست بپذیریم. خود و آدم‌های اطراف‌مان را همان‌گونه که هستند قبول کنیم. باید به نوعی تواضع واقع‌گرایانه ایمان بیاوریم که بدون آن هیچ پیشرفت واقعی قابل وصول نخواهد بود. دوباره و دوباره نیاز پیدا خواهیم کرد به همان نقطه‌ی ناخوشایند آغاز بازگردیم. این تمرینی برای پذیرش است که ما می‌توانیم در هر روز زندگی خود، به طور مفیدی آن را تمرین کنیم. 

اگر ما قاطعانه مانع آن شویم که این بررسی‌های حقیقی از حقایق زندگی، جای خود را به شواهد غیر واقعی از یأس و بی‌توجهی ندهند، این بررسی‌ها می‌توانند جایگاه مطمئنی برای افزایش سلامت و در نتیجه، به وجود آمدن پیشرفت روحی باشند.

کتاب از دیدگاه‌ بیل (صفحه ۴۴)

  

راه رسیدن به خدا

من مومنی معتقد، هم در زمینه ارشادکردن و هم در زمینه عبادت هستم. کاملاً آگاهم و خاضعانه اعتراف می‌کنم که شاید ارشادهای من بری از اشتباهات نباشد. لحظه‌ای که گمان برم راهی روشن و شفاف به سوی خدا پیدا کرده‌ام، آنقدر خودخواه شده‌ام که ممکن است دچار مشکلی بزرگ شوم.

هیچ کس به اندازه کسی که خیال می‌کند مستقیماً در تماس با ذات الهی است خود را دچار اندوهی بی‌ثمر نساخته است.

کتاب از دیدگاه بیل (صفحه ۳۸)

  

توجه و ترقی

واضح است که يک زندگی پر از رنج چيزی جز غم و بيهودگی به ارمغان نخواهد آورد. دقيقاً به همان ميزان که رنج و اندوه را به زندگی راه می‌دهيم، ساعاتی از آن را که می‌توانست مفيد واقع شود، هدر داده‌ايم.

اما برای يک انسان الکلی (معتاد جنسی) که اميد برای او به منزله بقاء و رشد تجربه‌های معنوی است، مساله در دل نگه داشتن آزردگی، بينهايت خطرناک است، و اگر چنين کنيم، خويشتن را از آفتاب سر زندگی، دور نگه داشته‌ايم و بر اين اساس نياز جنون آميز به الکل (شهوت)، دوباره ظهور می‌کند و ما ديگر بار سر به نوشيدن (رفتار اجباری جنسی) می‌دهيم و نوشيدن (رفتار اجباری جنسی) برای ما، همان مرگ است.

ما برای گذران زندگی خود ناچار به رهایی از دام خشم هستيم، ترش‌رویی و از کوره در رفتن برای ما زيان‌آور است. خشم ممکن است برای افراد عادی تفریح باشد اما برای الکلی‌ها (معتادهای جنسی) مانند زهر است.

کتاب از دیدگاه بیل (صفحه ۵)

  

آيا اختيار داريم؟

بر اساس نظريه پوچی که عنوان می‌کند ما تنها قربانيانی نگون‌بخت، و مغلوب عواملی چون وراثت، تجربه زندگی‌مان و محيط پيرامون هستيم، هرگز نمی‌بايست چشم خود بر روی واقعیت ببنديم. چنين نظريه‌ای معتقد است که اين عوامل، يگانه نيروهايی هستند که برای ما تصمیم می‌گیرند.

راهی که اين نظريه پيش پای ما می‌گذارد مسیر آزادی نيست. واقعا بايد به اختيار ايمان داشته باشيم.

کتاب از دیدگاه بیل (صفحه ۴)

  

پیش از همه تواضع

افراد بسیاری را در الکلی های گمنام (معتادان جنسی گمنام) دیده‌ام که گمان می‌کردند فروتنی مترادف ناتوانی است. الکلی های گمنام (معتادان جنسی گمنام) به ما کمک کرد تا باد خودپسندی را خالی کرده به ابعاد واقعی خود نزدیک‌تر شویم.

آن‌ها با مثالی به ما نشان دادند که فروتنی و نیروی عقلانی می‌توانند با هم سازگار باشند، به شرطی که نخست تواضع را شناخته و سرلوحه زندگی‌مان قرار دهیم. در این صورت هدیه‌ای که نصیب‌مان می‌گردد ایمان است؛ ایمانی که در اعمال‌مان نمود خواهد یافت و این ایمان متعلق به تو نیز خواهد بود.

کتاب از دیدگاه بیل (صفحه ۳۶)

  

تواضع تمام و کمال

همیشه سعی می کنیم اصلی ترین معنی تواضع را بجوییم و از آنجایی که همیشه نا کامل خواهیم بود تعریف تواضع نیز نا کامل خواهد بود. در این مقال تعریفی اینچنین از تواضع را بر می گزینیم:

تواضع مطلق به معنی وضعیت آزادی کامل من از خودم است,آزادی از همه ادعاهایی که نقض شخصیتم را شدیدا نشان گرفته است. تواضع تمام و کمال یعنی میل به یافتن و انجام اراده کامل خداوند در هر کجا و هر زمان است.
وقتی در چنین اشراقی غوطه می خورم یاس و نا امیدی بر من کارگر نیست و حتی نیاز ندارم که ظرف وجودم لبریز از فرضی چنان شود که روزی روزگاری در دریای لذت چنین اشراقی غوطه ور خواهم شد چرا که در آن غوطه ورم.

کتاب از دیدگاه بیل (صفحه ۱۰۶)

  

در شاهراه اصلی

حالا متوجه شدم که تعصب من علیه روحانیون کورکورانه و اشتباه بود. آن‌ها در طول قرن‌ها اعتقادی را حفظ کردند که ممکن بود کاملا از بین برود. آن‌ها راه را به من نشان دادند اما حتی نگاهی نکردم، من تا بدین‌حد غرق در تعصب و خودبینی بودم.

وقتی چشمانم را باز کردم به این خاطر بود که مجبور بودم. مردی که حقیقت را به من نشان داد یک مرد رنج‌کشیده و غیرروحانی بود. در آخر به واسطه او بود که از ورطه‌ای مهلک، قدم بر زمین خاکی نهادم٬ در حالی که می‌دانستم اگر قدم‌زدن را انتخاب کنم، پاهای من در جاده‌ای طولانی قرار خواهد گرفت.

کتاب از دیدگاه بیل (صفحه ۱۱۹)

  

سپاسگزاری بایست هر لحظه بیشتر شود

«سپاسگزاری بایست هر لحظه بیشتر شود، و نه کمتر. به عبارتی دیگر، اگر شما قصد انتقال پیام به دیگرانی که هنوز در رنج هستند را دارید، بهترین فرصت برای بازپرداخت کمکی که به شما شده است را دارید.»

هیچ‌ رضایتی عمیق‌تر و شادی‌ای بالا‌تر از انجام درست گام‌های ۱۲ گانه وجود ندارد. مشاهده چشمان متعجب مردان و زنان هنگامی که از تاریکی به روشنایی حرکت می‌کنند، دیدن زندگی آن‌ها که به سرعت پر از معنا و مفهوم شده است، و بالاتر از همه آگاهی‌ آن‌ها از حضور خداوندی دوست‌داشتنی در زندگی‌شان. 

این‌‌ها، بخشی از آن‌ چیزهایی است که ما در اثر انتقال پیام به دیگران دریافت می‌کنیم. 

کتاب از دیدگاه بیل (صفحه ۲۹)

 

دیدگاه ها (8)

  1. Maryam

عاااالی بود مخصوصا قسمت تواضع
امیداورم همه کسایی که یه جوری درگیر این مشکل هستند راه رو پیدا کنن و لذتی که من توی بهبودی تجربه کردم رو تجربه کنن

  1. مهشاد

سلام دوستان من بانو م.ک هستم از ا صفهان ی بانوی در حاله بهبودی متنش خیلی خووووب خوب بود منم سالها در عذاب بودم و العان خو شحالم ک در خطه بهودیم

  1. محمد    مهشاد

آفرین انشالله همیشه پاک باشی

  1. تقی

تقی،،،فوق العاده و تأثیر گذار بود و هست

  1. محسن

ممنونم

  1. مهرنوش

عالی بود.سپاسگزارم...

  1. داریوش

بسیارمطلب زیباواموزنده بود.متشکرم

  1. حشمت

خواستم تشکرکنم عالی بودمطالب

هنوز دیدگاهی نوشته نشده است

دیدگاه خود را بنویسید.

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
بالا