• آدرس جلسات ایران:  آقایان  ۶۰ ۲۰۰ ۶۰ ۰۹۹۰ -  بانوان   ۱۳ ۲۰۰ ۲۳ ۰۹۹۰

پیروزی بر شهوت، ممکن است!

تجربه ما نشان‌داده است هر کس که گرفتار اعتیاد جنسی است می‌تواند بهبود یابد، اگر او با واقعیت روبرو باشد و برنامه بهبودی SA را دنبال کند.

 

 

چرا شهوت کردن را متوقف كنيم؟

بسیاری از ما که به معتادان جنسی گمنام آمدیم (SA)، بوسیله فکرها و رفتارهای جنسی‌مان به ناامیدی کامل کشیده شده بودیم. در طی جلسات SA ناگهان دریافتیم که شهوت آن نیروی محرک پشت رفتارهای اجباری جنسی ماست. شهوت جنسی یک فکر یا احساس غیرعادی است که ما را به سمت استفاده از خودمان، دیگران و یا اشیا برای قصدهای مخرب خودمحوارنه می‌کشاند. بیماری روحانی شهوت، برانگیختگی جنسی را در آن لحظه، بجای آنچه یک قدرت بالاتر یا خداوند (درک‌مان) در حال ارائه به ماست، می‌خواهد. بعدا ما متوجه شدیم شهوت هرچیزی را می‌خواهد، به غیر از آنچه که در هر لحظه به ما داده می‌شود. ابتدا باور این موضوع دشوار بود. هنگامی که شروع به پذیرفتن این واقعیت کردیم، جویای این شدیم که چطور می‌توانیم بدون شهوت زندگی کنیم. برایمان روشن شده بود می‌بایست آن را رها می‌کردیم، اما هنوز تردید داشتیم که زندگی بدون شهوت ممکن باشد.

در SA، ما افرادی را دیدیم که راهی برای توقف رفتارهای مخرب جنسی‌شان یافته بودند. این هم غیرقابل باور بود. اما، از طریق صداقت‌شان و چهره‌های درخشان‌شان، متوجه شدیم این حقیقت داشت. آن‌ها پاسخی که ما ناامیدانه به دنبالش بودیم را داشتند.

 

چرا من نمی‌توانم شهوت کنم، تنها کمی؟

در روزهای آغازین بیماری‌مان، ما فکر می‌کردیم شهوت دوست‌مان است. ما برای چند منظور از آن استفاده می‌کردیم: تفریح، تسکین درد، فرار از روبرویی با مشکلات. در جایی از این راه، ما دریافتیم شهوت به مشکلی بزرگ‌تر از مشکلاتی که سعی در فرار از آن‌ها داشتیم، تبدیل شده است. دارو به سمی برای‌مان تبدیل شده بود. «راه‌حل» مان تبدیل به یک مشکل شده بود. ما کنترل خود را از دست داده بودیم.

شهوترانی، برای ما، مشابه سوارشدن بر یک ترن هوایی است. هنگامی که شروع به حرکت کرد، این تقریبا غیرممکن است که متوقف شود. بنابراین، شهوت باید در جایی متوقف شود که آغاز می‌گردد‌، با اولین نوشیدن. خارج شدن از زیر نفوذ شهوت بدین‌ترتیب، به این نیاز دارد که ما در وهله اول، از قرارگرفتن بر روی صندلی آن ترن هوایی خودداری کنیم. این به معنای دست کشیدن از آن هیجان و مخاطره است. اما چطور می‌توانیم از چیزهایی دست کشیم که اجازه داده‌ایم زندگی‌مان را برای سال‌های زیادی در اختیار داشته باشند. چطور می‌توانیم اکنون موفق شویم در حالی که هزار بار پیش از این شکست خورده‌ایم؟

اعتیاد ما به شهوت، مشابه مشکل معتادان الکل (مشروب) با الکل است. همانطور که یک معتاد الکل نمی‌تواند نوشیدنی از الکل را تحمل کند، ما معتادان جنسی هم نمی‌توانیم حتی کوچکترین نوشیدنی از شهوت را تحمل کنیم. شهوت همیشه به شهوت بیشتر منجر می‌شود، تا این نقطه که با آن خمار می‌شویم. در هنگام خماری، فشار برای انجام رفتار اجباری جنسی غیرقابل مقاومت است. حتی بدتر از این، شهوت ما را بیشتر و بیشتر درون رفتارهایی که به خودمان قول داده‌ایم هرگز انجام نمی‌دهیم، قرار می‌دهد. شرم و ناراحتی حاصل از این رفتارها، موجب نیاز بیشتر و بیشتر ما به شهوت برای پوشاندن آن‌ها،‌ می‌گردد. به سادگی تنها کمی شهوترانی، برای معتادان جنسی مانند ما موثر نیست.

 

چطور می‌توانم شهوترانی را متوقف کنم؟

اول، ما پذیرفتیم شهوت تفریحی‌مان، به رفتارهای اجباری جنسی منجر می‌شود. این ایده که ما می‌توانستیم رفتارهای ناخواسته جنسی را متوقف کنیم، در حالی که اجازه زندگی شهوت در ذهن‌مان را می‌دهیم، می‌بایست از بین می‌رفت. نتیجه غیرقابل اجتناب بود: شهوت باید می‌رفت، اگر ما می‌خواستیم از رفتارهای اجباری جنسی خلاص شویم.

دوم، ما اذعان کردیم خودمان نیروی لازم برای متوقف کردن را نداشتیم و اینکه به یک قدرت بزرگ‌تر از خودمان نیاز داشتیم. با تشخیص ضعف‌مان، ما نیازمان به فرایند ۱۲ گام بهبودی، حمایت دیگر اعضای در حال بهبودی، و یک قدرت بالاتر یا خداوندی که درک می‌کردیم را تصدیق کردیم.

سوم، ما تصمیم گرفتیم برنامه ساده بهبودی SA را دنبال کنیم.

اینها کلیدهایی برای تجربه پیروزی پیش‌رونده و تدریجی بر شهوت شدند. ما جنگیدن با شهوت را متوقف کردیم، و شروع به تحویل آن به قدرت بالاترمان کردیم. بعد از گذر از نقطه ناامیدی، سرانجام ما توانستیم خودمان را کاملا در اختیار این برنامه بهبودی که تحت عنوان ۱۲ گام شناخته می‌شود، قرار دهیم.

 

اما چه اتفاقی برایم خواهد افتاد؟

ما کسانی که با مشکل شهوت زندگی کرده‌ایم، همه خوب می‌دانیم، شهوت (حرص و آز جنسی) چکاری با ما انجام می‌دهد. شهوت دیواری است که ما از دیگران جدا می‌کند و نمی‌گذارد از ارتباطی تمام با خداوند و انسان‌های اطراف‌مان برخوردار شویم. شهوت عمیق‌تر و عمیق‌تر ما به درون خودمان فرو می‌برد، و ما را به سمت انزوا، تنهایی و ناامیدی می‌کشاند. اما از هنگامی که ما چرخه حرص و آز جنسی را بوسیله برداشتن گام‌های بهبودی می‌شکنیم، تجربه‌مان از زندگی به طور خارق‌العاده‌ای شروع به تغییر می‌کند.

وقتی شروع به بهبود یافتن می‌کنیم، احساس جدیدی از یکی‌بودن با دیگران می‌یابیم که ما را بابت زندگی‌مان خوشحال می‌سازد. خاتمه مخفی‌کار! خاتمه دروغ! خاتمه زندگی دوگانه! هنگامی که بار احساس گناه و شرم از روی ما برداشته می‌شود، انرژی بیشتری برای خانواده و دوستان، کار و تفریح داریم. مسیر تاریک و پردردسر ناسازگاری جای خود را به یک زندگی شاد، پرشور، و آزاد می‌دهد.

 

شکستن عادت شهوت

از تجربه شخصی‌مان ما می‌دانیم شهوت حیله‌گر، گیج‌کننده، قدرتمند و صبور است. در شکست‌های پی‌در‌پی روز به روز، حیرت‌زده بودیم چطور ممکن است ما در مقابل چنین دشمنی که هرگز نمی‌خوابد و آرام نمی‌گیرد، پیروز شویم؟

در گذشته، وقتی شهوت در را می‌کوبید، همیشه آن را باز می‌کردیم. شاید این بدین خاطر بود که گزینه دیگری نداشتیم. اما امروز در بهبودی امکان انتخاب داریم. اینجا وسایل زیادی وجود دارد که می‌توانیم برای بسته نگه داشتن در برروی شهوت از آن‌ها استفاده کنیم. اینجا برخی از آن‌ها آورده شده است.

روبه‌رویی با واقعیت (صداقت) – برای مدت‌هایی طولانی، ما از اینکه به فرد دیگری بگوییم واقعا چه در سرمان می‌گذرد، هراس داشتیم. با نگهداری آن به عنوان یک راز، امکان رشد و انتشار افکار معتادگونه‌مان را فراهم می‌کردیم. با اشتراک‌گذاری فکرها و عمل‌های‌مان با دیگران در SA، ما دریافتیم میزانی از قدرت شهوت از بین رفت. بدین‌ترتیب، اعضای SA تشویق به مشارکت صادقانه خود در جلسه و خارج از جلسه، با دیگر اعضا می‌شوند.

فاصله‌گیری از محرک‌ها – چیزهای زیادی می‌تواند شهوت را تحریک کند: فیلم‌های سینمایی، مجله‌ها، استخرهای شنا، اینترنت، حتی برخی چیزها در روزنامه صبحگاهی. مشخصاً موقعیت‌های بیشماری برای شهوت وجود دارد. با بررسی دقیق و واقعی زندگی‌ شخصی‌مان، می‌توانیم فکرها، اشخاص، مکان‌ها، و چیزهایی که به طور مشخص باعث بهم‌ریختگی بیشتر ما می‌شود را شناسایی کنیم. با این شناسایی، اکنون تصمیم به فاصله‌گیری از آن‌ها می‌کنیم، و بنابراین وسوسه‌مان به شهوت کاهش می‌یابد.

دعا – ما از دعا، در هر شکلی از آن، برای دورراندن شهوت از خودمان استفاده می‌کنیم. یک دعای کوتاه این است: «خدایا، کمکم کن». بسیاری از ما از خداوند می‌خواهیم تا به فردی که ما می‌خواهیم در مورد او شهوت کنیم، خیر و برکت دهد. ما می‌خواهیم خداوند برای آن شخص، همه چیزهای خوبی را که ما خود برای زندگی‌مان مایل هستیم را فراهم کند. با انجام این کار، ما تبدیل آن شخص به یک شی شهوت را متوقف می‌کنیم، و او را یکی از بندگان خدا می‌بینیم. در دعای ساده دیگری درخواست می‌شود: «خداوندا، هر آنچه من در جستجوی یافتن آن در آن شخص هستم را، می‌شود در تو پیدا کنم.»

همیاری – همیار (راهنما) یک شخص در حال بهبودی با تجربه بیشتر از ماست که ما را از طریق دوازده گام بهبودی راهنمایی می‌کند. به طور ایده‌آل، یک همیار در حال کارکردن گام‌هاست، در جلسات شرکت دارد، و خود نیز یک همیار دارد. یک همیار می‌تواند به ما در استفاده از گام‌ها، برای رهاکردن اشتغال ذهنی به شهوت و رسیدن به یک زندگی متعادل و شادی‌بخش، کمک کند.

چطور ما می‌دانیم این ابزارها موثرند؟ تجربه هزاران معتاد جنسی در حال بهبودی نشان می‌دهد که این‌ها در زندگی‌شان، برای امروز، موثر بوده است.

 

اميدی وجود دارد!

پیروزی تدریجی و پیش‌رونده بر شهوت ممکن است. ما خداوندی را که درک می‌کنیم برای دریافت کمک می‌خوانیم؛ برای دریافت حمایت به انجمن تکیه می‌کنیم؛ و ما گام‌های SA برای بهبودی را برمی‌داریم. هر فردی که این طرح را دنبال می‌کند، مطمئن به یافتن آزادی بزرگ از یورش شهوت است.

به یاد داشته باشید، شهوت در طی یک شب ناپدید نمی‌شود. در هر زمان یک گام بردارید، در هر روز. شهوت سرسخت است؛ به آسانی از میان نمی‌رود. تجربه ما اما، نشان داده است هر فردی که دچار اعتیاد جنسی است می‌تواند بهبود یابد اگر او مایل به روبرویی با واقعیت این مشکل باشد و ۱۲ گام و ۱۲ سنت برنامه بهبودی SA را دنبال کند. یک زندگی آزاد برای همه قابل دستیابی است.

به یاد داشته باشید، شما تنها نيستيد! اینجا افراد زیاد دیگری هستند که مشکل مشترکی با شما دارند اما در حال بهبودی‌اند و منتظرند اکنون تا به شما در گام نهادن در این مسیر کمک برسانند. شما بیش از این نیاز نیست تنها بمانید.

به ما بپيوندید...

 

 

مطلب مرتبط:

SA برای تازه وارد

بالا